poniedziałek, 31 sierpnia 2009

Arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat

Dzisiaj będzie krótko i bez zbędnego gadania. Zamieszczam jedynie link, gdzie możecie znaleźć arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat i z różnych przedmiotów. Myślę, że się przyda i zainteresowani rozwiążą sobie testy z interesujących ich przedmiotów.

Ja natomiast nie poprzestaje na tym i szukam kolejnych pomocy naukowych. Głównie zależy mi na jakiejś stronie z próbnymi lub przykłądowymi arkuszami egzaminacyjnymi matury 2010. Jak ktoś zna jakąś witrynę udostępniającą takie materiały, to zapraszam do podzielenia się informacjami w komentarzach.

piątek, 21 sierpnia 2009

Kilka wskazówek odnośnie motywacji i samodyscypliny

Postanowiłem stworzyć wpis, w którym opisze kilka metod walki z lenistwem, oraz przypadłością odkładania rzeczy na później - zwaną także prokrastynacją. Oczywiście wszystko przez pryzmat nauki i przygotowań do nieuchronnie zbliżającej się matury!

Zdarza mi się często, gdy mam zrobić coś czego mi się nie chcę i czego robić nie lubię, że wynajduję wiele innych obowiązków w zamian. Na końcu dopiero zabieram się za to co powinienem zrobić jako pierwsze... Standardowy tekst mojej siostry jak widzi że odkurzam lub zmywam naczynia "Co Marcin? Masz jutro jakąś klasówkę i nie chce Ci się uczyć, co? ;)". No bywa i tak, nie wiem czy to jakaś dysfunkcja mojego mózgu, czy po prostu baardzo zaawansowanie lenistwo. Postanowiłem jednak z tym walczyć. Zmagania z własną samodyscypliną wychodzą, jak już wspominałem w poprzednich wpisach, czasami lepiej czasami gorzej. Poniżej znajdziecie kilka sposobów które pomagają od razu zabrać się za nasze obowiązki.

Zasada pierwszych kilku sekund
Nie czekaj! Myślisz o jakimś zadaniu? Jak powtórzenie sobie słówek z angielskiego lub zrobienie kilku zadań z matematyki? Nie myśl już o tym, tylko działaj i w trakcie kilku kolejnych sekund weź zeszyt do ręki i do roboty! Z doświadczenia wiem, że jak nie zabiorę się za coś (o czym aktualnie dumam) od razu, to potem będzie w kółko odkładane.

Twórz listy "to do"
Spisuj listę rzeczy jakie masz do zrobienia, bez względu na to czy jest to zrobienie któregoś z maturalnych zestawów powtórzeniowych, czy wyrzucenie śmieci. Skreślaj lub odhaczaj każdą kolejną rzecz, którą wykonasz. Zaczynaj od najmniej lubianych i najcięższych zadań! Wykonanie ich i z przyjemnością skreślenie z listy, da Ci motywacje do wykonania kolejnych łatwiejszych obowiązków.

Nie narzekaj
Poniekąd wiąże się to z pierwszą zasadą nietracenia czasu. Bo to prawda, marudzenie zabiera cenny czas, dodatkowo demotywuje. Jeżeli nie ma pozytywnych skutków marudzenia i użalania się nad tym "ile jeszcze musisz zrobić". To po co marudzić? Myślisz, że jak sobie pomarudzisz to Ci ulży i poczujesz się lepiej? Pomyśl o ile bardziej poprawisz sobie samopoczucie mając już za sobą wykonane obowiązki.

Twórz twórcze i motywujące wizualizacje
Nie masz kompletnie ochoty na powtórkę matematyki, polskiego bądź innego przedmiotu który będziesz zdawać na maturze? To teraz sobie wyobraź, że przez takie odkładanie nauki słabo zdajesz maturę i nie dostajesz się na wymarzone studia, lub nie dostajesz się w ogóle?! Niezbyt miła perspektywa, co nie? A teraz pomyśl sobie, co będzie i jak ułoży Ci się życie jeżeli zdasz dobrze maturę, i będziesz chodzić na te studia na które chcesz. Wyobraź sobie pełne przygód studenckie życie i zgłębianie wiedzy, na interesujące Cię tematy. Następnie dobra praca etc. Już dużo lepiej, nieprawdaż?

No właśnie jeżeli mam totalnego lenia i nic mi się nie chce. Ostatnia metoda motywacji działa na mnie najbardziej. Ja postaram się wszystkie te metody stosować już od dzisiejszczego wieczoru. Jeżeli chcecie więcej poczytać o samodyscyplinie, samorozwoju oraz motywacji zapraszam na ten Blog. Gdzie znajdziecie wiele ciekawych artykułów.

Jeżeli macie inne ciekawy pomysły na motywacje, zapraszam do dyskusji w komentarzach!

sobota, 15 sierpnia 2009

Starsze podręczniki, lepsze podręczniki?


Nie wiem jak u was w szkołach, ale u mnie na lekcjach często nauczyciele narzekają na najnowsze podręcznikowe pozycje. Tłumacząc, że materiał wymieszany, że w starych podręcznikach były lepsze przykłady. Ogólnie twierdząc, iż starsze podręczniki są lepsze jakościowo niż najnowsze pozycje. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich książek. Absolutnie nie twierdzę, że obecnie nie wydaje się dobrych do nauki pozycji. Wychodzę jednak z założenia, że lepsze jest to co sprawdzone.

Podam przykład z własnego doświadczenia. Na lekcjach matematyki w mojej szkole, nauczycielka dyktowała nam zadania z dziwnie znajomej dla mnie książki. Nie wiedziałem skąd mogę znać daną pozycję patrząc jedynie na okładkę. Później okazało się, że identyczny zbiór zadań posiadam w domu. Książka, z której dosłownie 5 lat temu uczyła się do matury moja siostra. Ponadto moja nauczycielka matematyki zachwalała bardzo tą pozycję, mówiąc cały wykład o wyższości starych sprawdzonych podręczników nad nowymi często niepewnymi pozycjami. No i rzeczywiście, w sumie logicznie myśląc wolę uczyć się z dobrego, polecanego zbioru zadań pomimo może nieco zmienionej podstawy programowej. Wychodzę jednak z założenia, że nikt nie napisze od tak, jakichś nowych praw matematycznych. A korzystając z niektórych podręczników siostry mam pewność jakości wiedzy jaką przyswajam, a do tego oszczędzam pieniądze.

Dlatego apeluje do wszystkich mających starsze rodzeństwo, kuzynostwo, bądź znajomych starszych o kilka lat. Zapytajcie się o książki z przedmiotów jakie chcielibyście zdawać na maturze. Jestem pewien, że można znaleźć naprawdę wartościowe pozycje!

Lokaty

wtorek, 11 sierpnia 2009

Przydatne strony internetowe z matematyki i fizyki


Po miesięcznej przerwie w blogowaniu za którą przepraszam, powracam z nowymi siłami i motywacją do przygotowań i dalszego prowadzenia tego bloga. Pokrótce przerwa była spowodowana, trochę moimi małymi wakacjami, ale w większej mierze (niestety) moim lenistwem. Z którym staram się coraz bardziej zażarcie walczyć. Jak widać nie zawsze z widocznym skutkiem.

No ale dość już, przejdźmy do sedna dzisiejszej notki, czyli adresów kilku stron na których znajdziemy dużo przydatnych informacji z matematyki i fizyki.

http://www.pierwiastek.pl - przystępny i krótki opis wszystkich działów matematyki oraz zbiór najważniejszych wzorów

http://matematyka.pisz.pl - strona również poświęcona matematyce, z tym że większy nacisk położony jest na praktykę i pokazanie jak rozwiązać dane zadanie krok po kroku

http://fizyka-wzory.ovh.org - tutaj znajdziemy ściągawkę odnośnie wzorów z fizyki,

Na dzisiaj to by było na tyle, jeżeli ktoś zna jakieś ciekawe strony internetowe odnośnie fizyki bądź matematyki to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach.

Myślę że pomysł nauki przedmiotów ścisłych, również siedząc przed monitorem też jest jakimś rozwiązaniem. Tym bardziej dla osób którym (tak jak ja) ciężko odkleić palce od klawiatury :)